Korenie, ktoré svojou vôňou nápadne pripomína aníz, oceníte ako prísadu do múčnikov, sladkých jedál a napríklad aj vareného vína. Jeho využitie je vo svete ale oveľa širšie – zatiaľ čo my sa držíme s badiánom pri zemi, inde s ním úplne kúzli.
Badián poznáme v Európe až od 17. storočia. Využíva sa pritom nielen pri príprave pokrmov, ale aj v lekárstve a pri výrobe voňaviek najrôznejších kategórií. Je plodom badiánika pravého, ktorý má svoj pôvod v Číne, dneska však rastie aj v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí. Práve preto, že sa podobá anízu, sa dočkal prezývky hviezdicový aníz a tiež čínsky aníz.
Pozor na japonský aníz! Ten je veľmi podobný, spôsobuje však zdravotné problémy, ako sú obličková kolika alebo zápal močových ciest.
Badián v Česku? Iba do sladkého
Keď už u nás narazíte na niekoho, kto používa badián, pravdepodobne tak robí len pri pečení alebo varení sladkých jedál, prípadne vareného vína alebo pri príprave kompótu.
Jeho korenisto sladkastá chuť je ale využiteľná aj inde – v ázijskej kuchyni nie je výnimkou v hovädzej polievke alebo v marináde, použiť sa dá aj do sladších omáčok. V Grécku sa s ním stretnete v tradičnom alkoholickom nápoji ouzo.
Rebríček nielen pre Achilla: V Číne pomáha proti strachu, u nás (nielen) s nechutenstvom
Badián najčastejšie používame v súvislosti s varením a pečením sladkých jedál.
Ak ste niekedy jedli vietnamskú polievku pho, vedzte, že v nej badián dozaista bol. Rovnako tak ste sa s ním mohli stretnúť v tradičnom českom perníku, lekvároch, sušienkach, čajoch alebo grogu.
Badián je súčasťou klasického čínskeho korenia piatich vôní a svoju chuť a vôňu má vďaka obsahu silice anetol – tú má mimochodom spoločnú nielen s anízom, ale aj s feniklom. Čo sa chuti týka, anetol je 13-krát sladší ako obyčajný cukor. Preto sa to s badiánom ako prísadou nesmie preháňať. Prebil by totiž úplne všetko!
Môžete ho použiť namletý, nadrvený aj vcelku. Pokiaľ sa rozhodnete pre tretí variant, nezabudnite ho na konci varenia vybrať, inak by výsledok poriadne zhorkol.
Liek nielen proti zlému tráveniu
Badián je výnimočné korenie, ale má aj skvelé pozitívne účinky na ľudské zdravie. V čínskej medicíne sa využíva pri problémoch s trávením a bolestiach žalúdka, v niektorých krajinách sa dokonca po jedle bez okolkov žuje ako digestív. Vďaka badiánu sa môže zlepšiť aj váš spánok aj reuma. Tiež celkovo posilňuje organizmus.
Badián je vďačný aj ako dekoratívny prvok.
Badiánový čaj na chrípku, hnačku a bolesti kĺbov
Keď vás zase bude kosiť chrípka, hnačka alebo bolesti kĺbov, pripravte si badiánový čaj. Stačí horúcou vodou zaliať zomletý badián a 7 minút lúhovať. Pridať môžete pokojne med alebo škoricu (alebo oboje). Len ho nevarte malým deťom, u nich totiž spôsobuje nevoľnosť.