- Reklama -události
Pondělí, 6 února, 2023
BývanieJazmín do parfémov i aromalampy. Pomáha s bolesťami hlavy...

Jazmín do parfémov i aromalampy. Pomáha s bolesťami hlavy a pôsobí ako afrodiziakum

-

- Reklama -spot_img

Keď sa povie jazmín, väčšina z nás si pravdepodobne vybaví takmer nezameniteľnú vôňu. Tú ľudí využívajú nielen v parfumérii, ale aj v aromaterapii. Čoho vás dokáže zbaviť as čím by ste si ho rozhodne nemali pliesť?

Jazmíny sú šplhavé alebo vzpriamené kríky z čeľade olivovníkovitých. Mávajú jednoduché alebo zložené listy a biele až žlté kvety, vonné aj nevonné. Ich plody sú bobule.

S jazmínom to nie je tak úplne jednoduché – po celom svete existuje asi 200 druhov. Darí sa mu predovšetkým v Afrike, Ázii, Tichomorí a Austrálii. V Európe sa stretávame len s jazmínom krovitým a ku všetkému ho často zamieňame, u nás v Česku hlavne za pustoryl.

Korenie aj bylinka. Anízom liečil už Hippokrates, dnes ním dochucujeme omáčky

Bigstockphoto
Jazmín sa často používa na ovonenie čajov. Napríklad čaju zeleného.
Kultúrny symbol, kam sa pozriete
Jazmín je pre svoje jedinečné vlastnosti ľuďmi vychvaľovaný, uznávaný, ba dokonca uctievaný. Rôzne druhy sú chápané ako národné kvety – napríklad na Filipínach, v Indonézii, Sýrii alebo Pakistane. Na Jáve nesmú kvety jazmínu chýbať na svadbe av hinduistickej kultúre všeobecne sa dáva váženým hosťom na krk náhrdelník z nich vyrobený. Šnúry s kvetmi jazmínu neodmysliteľne patria tiež na Havaj.

Základný kameň parfumérie
Snáď žiadna vôňa nie je v literatúre tak ospevovaná ako vôňa jazmínu. Býva charakterizovaná ako zmyselná, zmyslovo bohatá, intenzívna, opojná, iluzívna, sladká, teplá, s tónmi zelených listov alebo s ovocnými podtónmi.

Extrakt z jazmínu je veľmi cenený a patrí k najdrahším vonným olejom na svete. Získava sa len z niektorých odrôd. Výsledná vôňa sa líši nielen oblasťou pestovania samotného jazmínu, ale aj koncentráciou výťažku.

Jazmín je súčasťou aj najslávnejších parfémov sveta.
Spoločne s ružovou silicou považujeme vôňu jazmínu za základný stavebný kameň parfumérie. Jazmín nájdeme v celom rade tých najdrahších parfémov vrátane Chanel No. 5. Často je aj súčasťou klasických francúzskych parfumov.

Rebríček nielen pre Achilla: V Číne pomáha proti strachu, u nás (nielen) s nechutenstvom
Vôňa skvelá v aromaterapii aj potravinách
Bez jazmínu by bola o dosť chudobnejšia ázijská medicína. Napríklad Číňania ho využívajú na liečbu bolestí hlavy, nespavosti a na zmiernenie bolesti zlomenín a poškodených kĺbov. Na Borneu ho „ordinujú“ proti žlčovým kameňom.

Praktická aromaterapia: Od nádchy vám pomôže napríklad vôňa limetiek
V Indii sa čerstvé listy jazmínu používajú pri liečbe pohlavných chorôb. Všeobecne sa potom využíva liečivých účinkov listov – tie sa dajú prikladať na pokožku pri akýchkoľvek kožných problémoch, obklady sú vhodné na unavené oči a odvar z listov alebo koreňa sa hodí pri horúčke.

U nás sa stretneme s jazmínom (okrem parfémov) predovšetkým v aromaterapii – keď si doma „rozpálite“ jazmín, navodíte si duševnú pohodu, zbaví vás nepokoja, úzkosti, bolestí hlavy a žalúdka, prípadne aj bolestí v krku. Pomáha aj pri gynekologických problémoch a opuchoch na pokožke a bude sa vám vďaka nemu lepšie dýchať.

Všeobecne jazmín pôsobí proti infekciám, zlepšuje krvný obeh, pôsobí ako afrodiziakum, uľahčuje pôrod a tlmí menštruačné bolesti.

Jazmín je pre svoju vôňu využívaný tiež na ovoňanie čajov, hlavne zelených, ale aj čiernych, bielych a oolongov. Robí sa to tak predovšetkým v Číne. V Ázii sa potom jazmínom aromatizujú aj niektoré dezerty, pečivo a ryža.

Nejnovější články

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude lepšie Steganos Online Shield VPN? Porovnali sme obe VPN, pričom...

Hľadáte lacný umelý vianočný stromček? Vieme, kde ho kúpite

Mať krásny vianočný stromček si praje drvivá väčšina z nás. Aby tomu tak bolo, kupujeme krásne nové vianočné gule...

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi harmónia a rovnováha, vo Feng Shui nájdete cenného spojenca. Táto...
- Advertisement -spot_img

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je populárnym zdrojom kofeínu, avšak hlavne ponúka jedinečný zážitok v každej...

Viete, kde kúpiť krásny umelý vianočný stromček?

Nenechávajte nič na náhodu a začnite vyberať vianočný stromček už teraz. Samozrejme, reč je o umelom vianočnom stromčeku, ktorý...

Mohlo by Vás zajímat

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje