- Reklama -události
Pondělí, 6 února, 2023
FinancieOdchádzajúca vláda ešte stihla zdvojnásobiť kofinancovanie poľnohospodárskych projektov na...

Odchádzajúca vláda ešte stihla zdvojnásobiť kofinancovanie poľnohospodárskych projektov na 65 percent

-

- Reklama -spot_img

Odchádzajúca vláda premiéra Andrej Babiša (ÁNO) včera podporila návrh ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD) na zvýšenie podielu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pri poľnohospodárskych projektoch podporených z európskych peňazí do roku 2027 na 65 percent. V súčasnej dobe to je 35 percent. Ročne pôjde zhruba o 12 miliárd korún. Keby sa program doplácal zo 40 percent, bolo by to pre štátnu pokladňu každoročne o osem miliárd lacnejšie, uvádza sa v materiáli, ktorý včera schválila vláda.

Vláda včera na svojom zasadnutí rozhodla o zásadnej zmene vo financovaní poľnohospodárskych projektov podporovaných z európskych peňazí v rámci európskej spoločnej poľnohospodárskej politiky, resp. Programu rozvoja vidieka. Súčasnú výšku kofinancovania projektov z prostriedkov štátneho rozpočtu 35 percent zvýšila na 65 percent. Ročne sa tak príslušný rozpočet zvýši o zhruba ďalších 12 miliárd korún.

O schválení svojho návrhu na rozpočet tzv. strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie 2023 – 2027 informoval včera po rokovaní vlády minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD). Strategický plán predstavuje zásadný dokument pre realizáciu poľnohospodárskych dotácií financovaných z európskeho rozpočtu, ktorý musí vláda do konca roka zaslať Európskej komisii na schválenie. Tá si tak chce „postrážiť“, že európske peniaze budú vynakladané efektívne av súlade so schválenými princípmi a pravidlami európskej poľnohospodárskej politiky. Na jeho texte sa však ešte pracuje, a finálnu verziu tak bude do Bruselu zasielať až nová vláda.

Vláda chce kompenzovať nižší prísun peňazí z EÚ

Európsky rozpočet na nadchádzajúce obdobie sa oproti tomu predchádzajúcemu znížil podľa ministerstva poľnohospodárstva takmer o tretinu. Vláda tak chce podľa svojich slov vyšším kofinancovaním túto „stratu“ kompenzovať. „Pri nižšom ako 65-percentnom rozpočte je zrejmé, že by niektoré intervencie nemohli byť podporené vôbec alebo len veľmi obmedzene. A ide o podpory nevyhnutné na rozvoj českého poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva a vidieckych území, ako sú napríklad pozemkové úpravy, investície do spracovania poľnohospodárskych produktov, inovácie či diverzifikácia pri pestovaní plodín,“ povedal Toman na tlačovej konferencii.

Navýšenie podľa neho tiež berie do úvahy kofinancovanie v okolitých štátoch a je nevyhnutné pre udržanie potravinovej sebestačnosti a konkurencieschopnosti celého poľnohospodárstva a potravinárskeho reťazca vôbec. Obmedzený rozpočet by podľa Tomana mohol v konečnom dôsledku spomaliť aj vyjednávanie plánu s Komisiou.

Po navýšení kofinancovania na 60 percent opakovane v minulosti volala Agrárna komora SR. Naopak koalícia SPOLU počas volebnej kampane uvádzala, že pod jej vedením by rezort spolufinancoval európsky rozvojový program 35 percentami. Jeden z jej lídrov, predseda koaličnej KDU-ČSL a bývalý minister poľnohospodárstva, Marian Jurečka sa pritom v súčasnosti skloňuje v médiách ako jeden z horúcich kandidátov na Tomanova nástupcu. Obe pred voľbami ešte opozičné koalície tiež opakovane kritizovali súčasné nastavenie poľnohospodárskych podpôr ako pokrivené.

Nejnovější články

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude lepšie Steganos Online Shield VPN? Porovnali sme obe VPN, pričom...

Hľadáte lacný umelý vianočný stromček? Vieme, kde ho kúpite

Mať krásny vianočný stromček si praje drvivá väčšina z nás. Aby tomu tak bolo, kupujeme krásne nové vianočné gule...

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi harmónia a rovnováha, vo Feng Shui nájdete cenného spojenca. Táto...
- Advertisement -spot_img

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je populárnym zdrojom kofeínu, avšak hlavne ponúka jedinečný zážitok v každej...

Viete, kde kúpiť krásny umelý vianočný stromček?

Nenechávajte nič na náhodu a začnite vyberať vianočný stromček už teraz. Samozrejme, reč je o umelom vianočnom stromčeku, ktorý...

Mohlo by Vás zajímat

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje