- Reklama -události
Úterý, 7 února, 2023
PoradňaŠtát podporí ďalšie fotovoltaiky z Modernizačného fondu. Uspel E.ON...

Štát podporí ďalšie fotovoltaiky z Modernizačného fondu. Uspel E.ON aj Pražská energetika

-

- Reklama -spot_img

Vznik dvadsiatich nových fotovoltaických elektrární podporí dotáciami štát z Modernizačného fondu. K prvým dvanástim solárnym elektrárňam schváleným v októbri teraz pribudlo ďalších osem. Početne ďalej medzi úspešnými žiadateľmi prevažujú poľnohospodárske podniky, ale podľa zistení Ekonomického denníka sa objavujú prví príjemcovia z radov veľkých energetických skupín.

Menovite spoločnosť E.ON Energie dostane dotáciu 6,9 milióna korún na stavbu fotovoltaiky v areáli teplárne Mydlovary na Českobudějovicku. PREmeranie, čo je dcérska firma Pražskej energetiky s aktivitami v oblasti zelenej energetiky, získa rovnakú sumu na stavbu elektrárne Pozorka II. Tá by mala vzniknúť vedľa FVE Pozorka pri Klarubú na Tachovsku, ktorú firma PREmeranie kúpila v roku 2013.

Zatiaľ stále platí, že najvyššiu čiastku (vyše 10 miliónov korún) dostane spoločnosť Gemec-Union, ktorá sa zaoberá kovovýrobou, spracovaním odpadov, sanáciou a rekultiváciou územia. Fotovoltaiku umiestni vo svojom areáli v Jívke na Trutnovsku. Rovnaká firma získa z Modernizačného fondu ešte 6,9 ​​milióna korún na solárnu elektráreň v Žacléri. Ďalšie peniaze zamieri hlavne do poľnohospodárskych podnikov. Kompletný zoznam je zverejnený na webe Štátneho fondu životného prostredia.

Zaujímavosťou môže byť, že investori preferujú fotovoltaické elektrárne s výkonom tesne pod 1000 kilowattov. Ide o projekty v hodnote zhruba 20 miliónov korún, výška dotácie sa spravidla pohybuje okolo 7 miliónov. Podporených 20 projektov v súčte obnáša nový inštalovaný výkon okolo 16 megawattov.

Modernizačný fond má prispieť k rýchlejšiemu odklonu od spaľovania uhlia ak zníženiu emisií skleníkových plynov v Českej republike i ďalších krajinách Európskej únie. Financovaný je z výnosu z predaja emisných kvót. Podľa pôvodných odhadov mala Česká republika do programu získať v tomto desaťročí okolo 150 miliárd korún, vzhľadom na tohtoročný rast cien kvót to môže nakoniec byť dvojnásobok.

Štát prostredníctvom Štátneho fondu životného prostredia (SFŽP) začal ponúkať investičné dotácie na stavbu solárnej elektrárne na konci mája. V prvej vlne ponúka celkom 3,5 miliardy korún na veľké fotovoltaické parky nad jeden megawatt výkonu ak tomu jedna miliardu korún na tie menšie do spomínaného limitu. Podľa staršieho odhadu SFŽP by podporu z prvého balíka mohlo čerpať okolo 230 menších a 40 väčších fotovoltaík.

Nejnovější články

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude lepšie Steganos Online Shield VPN? Porovnali sme obe VPN, pričom...

Hľadáte lacný umelý vianočný stromček? Vieme, kde ho kúpite

Mať krásny vianočný stromček si praje drvivá väčšina z nás. Aby tomu tak bolo, kupujeme krásne nové vianočné gule...

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi harmónia a rovnováha, vo Feng Shui nájdete cenného spojenca. Táto...
- Advertisement -spot_img

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je populárnym zdrojom kofeínu, avšak hlavne ponúka jedinečný zážitok v každej...

Viete, kde kúpiť krásny umelý vianočný stromček?

Nenechávajte nič na náhodu a začnite vyberať vianočný stromček už teraz. Samozrejme, reč je o umelom vianočnom stromčeku, ktorý...

Mohlo by Vás zajímat

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje