Prečo má zmysel chrúmať orechy po celý rok? V prvom rade obsahujú veľmi prospešné nenasýtené mastné kyseliny, predovšetkým kyselinu linolovú a linolénovú, ktoré si náš organizmus nevie sám vyrobiť. Obsah tuku v orechoch je síce vysoký, nemožno ich teda jesť bez obmedzenia, na druhú stranu sú tuky tvorené predovšetkým práve nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré nám prospievajú tým, že znižujú hladinu tzv. zlého cholesterolu, ktorý sa usadzuje na stenách ciev a poškodzuje ich.
Kešu orechy
Každý orech je jediným semenom plodu známeho ako „kešu jablko“, ktorý rastie na strome zvanom obličnik západnej. Kešu oriešky sú teda v skutočnosti produktom ovocného stromu. Vykazujú vysoký obsah železa, preto je ich konzumácia žiaduca pri stavoch únavy a zlej koncentrácie. Obsiahnuté karotenoidy pôsobia priaznivo na kožu, sliznice a oči. Aj keď zhruba polovicu ich zloženia tvoria tuky, pomáhajú pri chudnutí. Bránia tiež vzniku žlčových kameňov a vedecké štúdie potvrdili, že sú účinným bojovníkom proti rakovine zažívacieho traktu.
Ďalšie benefity kešu orechov
Kešu oriešky znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení
Pomáhajú v boji s cholesterolom
Bráni vzniku žlčových kameňov
Majú vysoký obsah tuku, napriek tomu pomáhajú pri chudnutí
Už 2 porcie týždenne môžu znížiť riziko rakoviny
Sú skvelým zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre kosti
Podporujú zdravú mozgovú funkciu
Znižujú riziko cukrovky
Chráni pred nepríjemnými bolesťami hlavy
Esenciálne mastné kyseliny podporujú zdravú pokožku
Kešu znižuje vďaka horčíku vysoký krvný tlak
Obsahujú veľké množstvo vitamínov
Udržujú zdravé ďasná a neutralizujú baktérie v ústnej dutine
Chráni pred makulárnou degeneráciou
Vďaka kyseline linolovej, vitamínu E a vysokému obsahu vitamínov skupiny B a minerálnym látok, predovšetkým horčíka, vápnikov a fosforu, sú orechy ideálnou potravou pre tých, ktorí zaťažujú mozog a nervovú sústavu. Orechy ako dobrý zdroj zinku konzumujte aj vtedy, ak chcete zlepšiť stav svojich vlasov, pleti a nechtov.