„Súčasťou reformy môže byť prechod od vyhlášky a zabehnutých úhradových mechanizmov ku kontraktácii starostlivosti. To by v českom zdravotníctve znamenalo revolúciu, ale aj veľký potenciál úspor,“ uviedol na prvom ročníku Summitu Ekonomika zdravotníctva riaditeľ VZP Zdeněk Kabátek.
Nadchádzajúce roky budú zrejme pre zdravotné poisťovne predstavovať väčšiu výzvu, než sa ešte pred niekoľkými týždňami čakalo. Na vine je plošné šesťpercentné navýšenie platov v zdravotníctve, ktoré napríklad pri VZP zmenilo pôvodne ľahko plusový zdravotne poistný plán na budúci rok na plán so záporným saldom skoro šesť miliárd korún. Ako ale zaznelo včera na summite vydavateľstva Media Network na tému ekonomika zdravotníctva, mala by napriek tomu najväčšia česká zdravotná poisťovňa situáciu v nadchádzajúcich rokoch zvládnuť (väčší problém budú mať zamestnanecké poisťovne). Pomôcť by jej v tom okrem finančných rezerv mohla elektronizácia zdravotníctva, lepšia organizácia starostlivosti vrátane dôrazu na prevenciu a tiež lieková politika, vďaka ktorej je možné investovať do inovatívnej liečby. Ruka v ruke s tým by sa VZP chcela posunúť od liečebného prístupu „plošným náletom“ k personalizovanej medicíne.
„Vďaka zvýšeným platbám za štátnych poistencov a celkom rozumnému správaniu systému sa čísla zlepšujú. Plánoval som, že rok 2022 už pôjdeme v čiernych číslach. Ešte pred mesiacom som prezentoval tabuľku, kde na konci nebolo mínus 5,9 miliardy ako teraz, ale plus 900 miliónov. Dôvodom je to, že úhradová vyhláška vyzerá, ako vyzerá – nepracujeme s výsledkami zmierovacieho konania, ale s normou, ktorá vznikla v nadväznosti na rokovania s odbormi. Dochádza tak k prepadu vyrovnaného hospodárenia. Za mňa je to chyba, ale sme schopní s tým pracovať,“ uvádza riaditeľ VZP Zdeněk Kabátek.
Ako sa zhodli aj ďalší účastníci summitu venujúcemu sa ekonomike zdravotníctva, je práve plošné navyšovanie personálnych nákladov obrovským rizikom pre stabilitu systému. „Personálne náklady sú dnes pre české zdravotníctvo strašiak, pretože môžu destabilizovať systém poskytovateľov a zároveň generovať záťaž pre systém platiteľov,“ podčiarkuje Kabátek.
Prvý blok prvého ročníka Summitu Ekonomika zdravotníctva bol venovaný stabilite financovania systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a hlavným výzvam úhradovej politiky v nasledujúcich rokoch
Napriek tomu by v najbližšej dobe mala najväčšia česká zdravotná poisťovňa situáciu ustáť, a to vďaka rezervám, ktoré sa vytvorili v uplynulých rokoch. „Ekonomická situácia umožňovala, aby sme všetci vo väčšej či menšej miere vytvárali rezervy. Deklarovali sme, že tu vytvárame priestor na to, aby, až prestane byť dobre, mohli poisťovne reagovať a poskytovatelia nemuseli niesť záťaž tak, ako v rokoch 2008 až 2013,“ dopĺňa Kabátek.
Menej optimisticky to vidia zamestnanecké poisťovne. „Ak nám budú klesať zostatky tak, ako nám klesajú, bude to pre Vojenskú zdravotnú poisťovňu znamenať veľké problémy, na ktoré budeme musieť reagovať. Napriek tomu si myslíme, že to zvládneme,“ hovorí riaditeľ VoZP Josef Diessl.
Riaditeľ Vojenskej zdravotnej poisťovne Josef Diessl
Reformu by „nakopol“ zásah zvonku, aj bez neho to ale poisťovne zvládnu
Samotné vyťažovanie rezerv ale nebude stačiť ani VZP. V blízkej budúcnosti pritom asi nemožno príliš spoliehať na to, že by sa ďalej navyšovali platby za štátnych poistencov. Každopádne je ale k úvahe zvážiť ich valorizáciu v nadväznosti na pevný parameter, ako je minimálna mzda, vďaka čomu by výška platby bola pre poisťovne predvídateľná. Ďalší potenciál pre navýšenie príjmov rádovo v jednotkách miliárd potom je v zlepšovaní výberu poistného, ktorý má dnes VZP na 98 percentách u zamestnávateľov a na 97 percentách u SZČO.
„Lepšie riaditeľné sú náklady. Reforma možno príde vynútene, pretože čakáme na nález Ústavného súdu vo veci úhradového systému v českom zdravotníctve. Rozhodnutie môže spôsobiť veľkú revolúciu alebo naopak len urobiť kozmetické úpravy. Keď tu bude zásadný nález, bude mať reforma väčšiu pravdepodobnosť úspechu. Súčasťou reformy môže byť to, že prejdeme od vyhlášky a zabehnutých úhradových mechanizmov ku kontraktácii starostlivosti. To by v českom zdravotníctve znamenalo revolúciu, ale aj veľký potenciál úspor – videl by som to do desiatich percent, čo je pre systém významným stabilizačným efektom,“ načrtáva riaditeľ Kabátok.
Pokiaľ zostaneme tam, kde sme, bude treba robiť viac drobných krokov. Aj bez vonkajšieho zásahu je ale podľa riaditeľa VZP možné udržať systém minimálne v strednodobom výhľade stabilný.