- Reklama -události
Sobota, 3 června, 2023
PoradňaŠtát začína ponúkať dotácie z Národného plánu obnovy. Prvá...

Štát začína ponúkať dotácie z Národného plánu obnovy. Prvá prichádza na rad fotovoltaika

-

- Reklama -spot_img

Ministerstvo priemyslu a obchodu zverejnilo podmienky prvej dotačnej výzvy pre podnikateľov z Národného plánu obnovy. Ako prvá podporí inštalácia fotovoltaických elektrární s výkonom do jedného megawattu na podnikateľských budovách. Záujemcom sú na tieto projekty k dispozícii celkom dve miliardy korún.

Podporené solárne elektrárne môžu byť umiestnené nielen na budovách, ale aj na zastrešených parkoviskách či skladoch materiálu. Dotáciu môžu získať všetky firmy s výnimkou podnikov vlastnených stopercentne verejným sektorom (netýka sa to štátna organizácia Správa železníc, ktorá žiadať môže). Dotácia nie je určená pre vlastníkov prevádzkujúcich veľké spaľovacie zdroje na fosílne palivá zaradené v systéme EU ETS.

Úložné batérie len s podmienkami

Len v obmedzenej miere štát podporí akumuláciu elektrickej energie. Akumulácia, typicky veľkokapacitná batéria, musí byť súčasťou investície do novej fotovoltaiky a slúžiť výhradne pre potreby optimalizácie využitia vyrobenej elektrickej energie u žiadateľa. Maximálna výška dotácie je stanovená na 35 percent uznateľných nákladov na fotovoltaické systémy a 50 percent na systém akumulácie energie.

Podľa riaditeľa poradenskej spoločnosti enovation Jiřího Kvíza sú dotácie na alternatívne energetické zdroje z dlhodobého hľadiska riešením, ako náklady na zdražujúce energie aspoň trochu znížiť. „Podnikatelia si uvedomujú, že dotácie na alternatívne energetické zdroje im môžu pomôcť, a preto je medzi nimi o podporu projektov týkajúcu sa vybudovania vlastného fotovoltaického zdroja energie veľký záujem,“ hovorí Kvíz.

Získanie dotácie nie je obmedzené regionálne, uspieť tak môžu aj žiadatelia z Prahy. Výzvy majú záujemcovia podávať priebežne až do vyčerpania limitu dvoch miliárd korún. Pri limite výšky dotácie 7 až 10 tisíc korún za kilowatt (pri menších zariadeniach je dotácia vyššia) by tak mohli vzniknúť nové fotovoltaické zdroje s inštalovaným výkonom 200 až 285 megawattov.

„S ohľadom na priebežný spôsob hodnotenia žiadostí, pri ktorom z veľkej časti rozhoduje rýchlosť podania žiadosti, očakávam vyčerpanie celkovej alokácie vo výške 2 miliárd korún v rade dní. Ak má niekto o dotáciu naozaj záujem, treba napnúť sily, využiť čas a začať svoj projekt pripravovať na podanie. Kto nebude medzi prvými, na dotáciu bohužiaľ nedosiahne,“ vysvetľuje Kvíz.

Reštart po koronavírusovej kríze

Nástroj pre oživenie a odolnosť (Recovery and Resilience Facility – RRF) predstavila Európska komisia na konci mája minulého roka. Ide o najväčší nástroj z únijného plánu obnovy Next Generation EÚ, ktorý má členským štátom pomôcť riešiť hospodárske a sociálne dopady pandémie koronaviru a zabezpečiť, aby ekonomiky uskutočnili ekologickú a digitálnu transformáciu. RRF ponúka mimoriadnu finančnú injekciu v celkovej výške 672,5 miliardy eur, z toho 312,5 miliardy formou dotácií a 360 miliárd v podobe pôžičiek.

Nejnovější články

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte k cestovateľom, ktorí sa pravidelne alebo občas na letisko Schwechat...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú vlastné internetové stránky, jednoducho neboli. Tvorba web stránok nie je...

Máte málo miesta? Zaobstarajte si malý vianočný stromček

Je veľa domácností, ktoré nemajú dostatok miesta. Často riešia, kde by našli viac miesta na postavenie vianočného stromčeka. Ak...

Štýlové a zároveň inteligentné hodinky

Vybrať si dobré a kvalitné smart hodinky nemusí byť vôbec hračka. Aj keď majú množstvo rôznych funkcií, predsa len...
- Advertisement -spot_img

Jarná a veľkonočná výzdoba oživí každý interiér

Veľká Noc, ktorá patrí medzi druhé najobľúbenejšie sviatky v roku, je pomaly za dverami a nastáva vhodný čas naše...

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Mohlo by Vás zajímat

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje