- Reklama -události
Úterý, 7 února, 2023
PoradňaŠtát začína ponúkať dotácie z Národného plánu obnovy. Prvá...

Štát začína ponúkať dotácie z Národného plánu obnovy. Prvá prichádza na rad fotovoltaika

-

- Reklama -spot_img

Ministerstvo priemyslu a obchodu zverejnilo podmienky prvej dotačnej výzvy pre podnikateľov z Národného plánu obnovy. Ako prvá podporí inštalácia fotovoltaických elektrární s výkonom do jedného megawattu na podnikateľských budovách. Záujemcom sú na tieto projekty k dispozícii celkom dve miliardy korún.

Podporené solárne elektrárne môžu byť umiestnené nielen na budovách, ale aj na zastrešených parkoviskách či skladoch materiálu. Dotáciu môžu získať všetky firmy s výnimkou podnikov vlastnených stopercentne verejným sektorom (netýka sa to štátna organizácia Správa železníc, ktorá žiadať môže). Dotácia nie je určená pre vlastníkov prevádzkujúcich veľké spaľovacie zdroje na fosílne palivá zaradené v systéme EU ETS.

Úložné batérie len s podmienkami

Len v obmedzenej miere štát podporí akumuláciu elektrickej energie. Akumulácia, typicky veľkokapacitná batéria, musí byť súčasťou investície do novej fotovoltaiky a slúžiť výhradne pre potreby optimalizácie využitia vyrobenej elektrickej energie u žiadateľa. Maximálna výška dotácie je stanovená na 35 percent uznateľných nákladov na fotovoltaické systémy a 50 percent na systém akumulácie energie.

Podľa riaditeľa poradenskej spoločnosti enovation Jiřího Kvíza sú dotácie na alternatívne energetické zdroje z dlhodobého hľadiska riešením, ako náklady na zdražujúce energie aspoň trochu znížiť. „Podnikatelia si uvedomujú, že dotácie na alternatívne energetické zdroje im môžu pomôcť, a preto je medzi nimi o podporu projektov týkajúcu sa vybudovania vlastného fotovoltaického zdroja energie veľký záujem,“ hovorí Kvíz.

Získanie dotácie nie je obmedzené regionálne, uspieť tak môžu aj žiadatelia z Prahy. Výzvy majú záujemcovia podávať priebežne až do vyčerpania limitu dvoch miliárd korún. Pri limite výšky dotácie 7 až 10 tisíc korún za kilowatt (pri menších zariadeniach je dotácia vyššia) by tak mohli vzniknúť nové fotovoltaické zdroje s inštalovaným výkonom 200 až 285 megawattov.

„S ohľadom na priebežný spôsob hodnotenia žiadostí, pri ktorom z veľkej časti rozhoduje rýchlosť podania žiadosti, očakávam vyčerpanie celkovej alokácie vo výške 2 miliárd korún v rade dní. Ak má niekto o dotáciu naozaj záujem, treba napnúť sily, využiť čas a začať svoj projekt pripravovať na podanie. Kto nebude medzi prvými, na dotáciu bohužiaľ nedosiahne,“ vysvetľuje Kvíz.

Reštart po koronavírusovej kríze

Nástroj pre oživenie a odolnosť (Recovery and Resilience Facility – RRF) predstavila Európska komisia na konci mája minulého roka. Ide o najväčší nástroj z únijného plánu obnovy Next Generation EÚ, ktorý má členským štátom pomôcť riešiť hospodárske a sociálne dopady pandémie koronaviru a zabezpečiť, aby ekonomiky uskutočnili ekologickú a digitálnu transformáciu. RRF ponúka mimoriadnu finančnú injekciu v celkovej výške 672,5 miliardy eur, z toho 312,5 miliardy formou dotácií a 360 miliárd v podobe pôžičiek.

Nejnovější články

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude lepšie Steganos Online Shield VPN? Porovnali sme obe VPN, pričom...

Hľadáte lacný umelý vianočný stromček? Vieme, kde ho kúpite

Mať krásny vianočný stromček si praje drvivá väčšina z nás. Aby tomu tak bolo, kupujeme krásne nové vianočné gule...

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi harmónia a rovnováha, vo Feng Shui nájdete cenného spojenca. Táto...
- Advertisement -spot_img

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je populárnym zdrojom kofeínu, avšak hlavne ponúka jedinečný zážitok v každej...

Viete, kde kúpiť krásny umelý vianočný stromček?

Nenechávajte nič na náhodu a začnite vyberať vianočný stromček už teraz. Samozrejme, reč je o umelom vianočnom stromčeku, ktorý...

Mohlo by Vás zajímat

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú...

Súboj Personal VPN verzus MullVAD VPN: V čom je ktorá lepšia?

Aká VPN má lepšie parametre: Personal VPN, alebo bude...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje