Ministerstvo priemyslu a obchodu zverejnilo podmienky prvej dotačnej výzvy pre podnikateľov z Národného plánu obnovy. Ako prvá podporí inštalácia fotovoltaických elektrární s výkonom do jedného megawattu na podnikateľských budovách. Záujemcom sú na tieto projekty k dispozícii celkom dve miliardy korún.
Podporené solárne elektrárne môžu byť umiestnené nielen na budovách, ale aj na zastrešených parkoviskách či skladoch materiálu. Dotáciu môžu získať všetky firmy s výnimkou podnikov vlastnených stopercentne verejným sektorom (netýka sa to štátna organizácia Správa železníc, ktorá žiadať môže). Dotácia nie je určená pre vlastníkov prevádzkujúcich veľké spaľovacie zdroje na fosílne palivá zaradené v systéme EU ETS.
Úložné batérie len s podmienkami
Len v obmedzenej miere štát podporí akumuláciu elektrickej energie. Akumulácia, typicky veľkokapacitná batéria, musí byť súčasťou investície do novej fotovoltaiky a slúžiť výhradne pre potreby optimalizácie využitia vyrobenej elektrickej energie u žiadateľa. Maximálna výška dotácie je stanovená na 35 percent uznateľných nákladov na fotovoltaické systémy a 50 percent na systém akumulácie energie.
Podľa riaditeľa poradenskej spoločnosti enovation Jiřího Kvíza sú dotácie na alternatívne energetické zdroje z dlhodobého hľadiska riešením, ako náklady na zdražujúce energie aspoň trochu znížiť. „Podnikatelia si uvedomujú, že dotácie na alternatívne energetické zdroje im môžu pomôcť, a preto je medzi nimi o podporu projektov týkajúcu sa vybudovania vlastného fotovoltaického zdroja energie veľký záujem,“ hovorí Kvíz.
Získanie dotácie nie je obmedzené regionálne, uspieť tak môžu aj žiadatelia z Prahy. Výzvy majú záujemcovia podávať priebežne až do vyčerpania limitu dvoch miliárd korún. Pri limite výšky dotácie 7 až 10 tisíc korún za kilowatt (pri menších zariadeniach je dotácia vyššia) by tak mohli vzniknúť nové fotovoltaické zdroje s inštalovaným výkonom 200 až 285 megawattov.
„S ohľadom na priebežný spôsob hodnotenia žiadostí, pri ktorom z veľkej časti rozhoduje rýchlosť podania žiadosti, očakávam vyčerpanie celkovej alokácie vo výške 2 miliárd korún v rade dní. Ak má niekto o dotáciu naozaj záujem, treba napnúť sily, využiť čas a začať svoj projekt pripravovať na podanie. Kto nebude medzi prvými, na dotáciu bohužiaľ nedosiahne,“ vysvetľuje Kvíz.
Reštart po koronavírusovej kríze
Nástroj pre oživenie a odolnosť (Recovery and Resilience Facility – RRF) predstavila Európska komisia na konci mája minulého roka. Ide o najväčší nástroj z únijného plánu obnovy Next Generation EÚ, ktorý má členským štátom pomôcť riešiť hospodárske a sociálne dopady pandémie koronaviru a zabezpečiť, aby ekonomiky uskutočnili ekologickú a digitálnu transformáciu. RRF ponúka mimoriadnu finančnú injekciu v celkovej výške 672,5 miliardy eur, z toho 312,5 miliardy formou dotácií a 360 miliárd v podobe pôžičiek.