- Reklama -události
Sobota, 3 června, 2023
PoradňaŠtát podporí prvých šesť teplární dotácií z Modernizačného fondu....

Štát podporí prvých šesť teplární dotácií z Modernizačného fondu. Vyplatí im 1,4 miliardy

-

- Reklama -spot_img

Trikrát Veolia, dvakrát C-Energy Planá a raz ČEZ. Také je skóre úspešných žiadateľov o historicky prvé dotácie z Modernizačného fondu určené na modernizáciu teplární. Vo všetkých prípadoch investor ukončí spaľovanie uhlia a nahradí ho biomasou alebo zemným plynom.

Prvých šesť vhodných projektov z dotačnej výzvy HEAT 1/2021 odporučila Rada Štátneho fondu životného prostredia SR a následne pridelenie dotácie podpísal minister životného prostredia Richard Brabec. „Modernizačný fond sme v máji tohto roku ako prví otvorili teplárňam. Práve ich totiž ťaží vysoké ceny emisných kvót. Je to problém predovšetkým menších výrobcov tepla, ktorí musia pomerne rýchlo spustiť nové technológie, ktoré nahradia dnešné uhoľné kotly. Dotácia im v tom výrazne pomôže,“ uviedol Brabec.

Dve dotácie z Modernizačného fondu získala tepláreň C-Energy Planá, ktorú vlastní bývalí topmanažéri PPF Michal Šušák a Ivo Nejdl. Prvá z nich dosahuje 389 miliónov korún a poslúži na rekonštrukciu uhoľných kotlov v Planej nad Lužnicou na spaľovanie biomasy. Druhá dotácia vo výške 317,6 milióna korún je určená na plynofikáciu Teplárne Tábor, ktorá doteraz spaľovala hnedé uhlie.

Trikrát uspela skupina Veolia Energie SR. Napríklad projekt dekarbonizácie Teplárne Frýdek-Místek má stáť 430 miliónov korún, z Modernizačného fondu dostane žiadateľ príspevok 226,7 milióna korún. Ešte o niečo vyššia dotácia (243,7 milióna korún) podporí čiastočný prechod Teplárne Karviná z uhlia na plyn. Tretí podporený projekt sa týka konverzie Teplárne Kolín z uhlia na biomasu.

Najmenší podporený projekt s dotáciou 110 miliónov korún predložila spoločnosť ČEZ. V tomto prípade štát z Modernizačného fondu podporí výstavbu novej kotolne vo Dvore Králové nad Labem, palivom tu namiesto uhlia bude biomasa a zemný plyn.

Štátny fond životného prostredia (SFŽP) na začiatku novembra oznámil, že ukončil príjem žiadostí o dotáciu z Modernizačného fondu na veľké projekty v teplárenstve. Záujemcovia totiž požiadali o viac ako dvojnásobok peňazí z celkom päťmiliardovej alokácie a výzva tak musela byť predčasne ukončená. Na ďalších záujemcov sa dostane až v budúcom roku.

Príjem žiadostí do výzvy HEAT 1/2021 napriek tomu pokračuje. „Dotácie majú zabezpečiť rýchly prechod teplární na čisté zdroje energie na výrobu tepla. Táto zásadná transformácia prinesie čistejší vzduch a zaistí aj naďalej cenovo dostupné teplo. Všetky žiadosti, ktoré budú predkladané aj po naplnení alokácie výzvy, budú v prípade splnenia všetkých stanovených podmienok zaradené do zásobníka,“ vysvetľuje riaditeľ SFŽP Petr Valdman.

Nejnovější články

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte k cestovateľom, ktorí sa pravidelne alebo občas na letisko Schwechat...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú vlastné internetové stránky, jednoducho neboli. Tvorba web stránok nie je...

Máte málo miesta? Zaobstarajte si malý vianočný stromček

Je veľa domácností, ktoré nemajú dostatok miesta. Často riešia, kde by našli viac miesta na postavenie vianočného stromčeka. Ak...

Štýlové a zároveň inteligentné hodinky

Vybrať si dobré a kvalitné smart hodinky nemusí byť vôbec hračka. Aj keď majú množstvo rôznych funkcií, predsa len...
- Advertisement -spot_img

Jarná a veľkonočná výzdoba oživí každý interiér

Veľká Noc, ktorá patrí medzi druhé najobľúbenejšie sviatky v roku, je pomaly za dverami a nastáva vhodný čas naše...

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Mohlo by Vás zajímat

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje