E-mailová komunikácia medzi vopred danými subjektmi nie je verejná. Je to iný dokument uchovávaný v súkromí. Preto podlieha listovému tajomstvu. Pokiaľ sa niekto, hoci náhodou, zmocní prístupu k aplikáciám ako Skype, WhatsApp alebo Messenger iné osoby a nedovolene s nimi nakladá, naplní tým znaky trestného činu vrátane úmyslu. Právnu vetu zverejnil Najvyšší súd.
Elektronická pošta nie je verejná komunikácia, a to napriek tomu, že správy sú uchovávané inde, než v e-mailovej schránke užívateľa. Elektronická komunikácia je vymedzená vopred určenými subjektmi, ktorých prístupy sú chránené jedinečným heslom. Je z definície iným dokumentom uchovávaným v súkromí podľa trestného zákonníka. Vyplýva to z právnej vety, ktorú zverejnil na začiatku novembra Najvyšší súd. O právnych vetách rozhodovalo trestné kolégium Súdu dňa 3. l1. 2021.
Úplná právna veta znie takto: „Správa odoslaná a doručená prostredníctvom elektronickej pošty (ďalej len „e-mail“) je „iným dokumentom uchovávaným v súkromí“ v zmysle § 183 ods. 1 tr. zákonníka, pretože každá e-mailová schránka, do ktorej sú doručované správy, je chránená jedinečným prístupovým heslom a samotné správy sú uchovávané na serveroch, ku ktorým nemajú prístup neoprávnené osoby. Hoci správa doručovaná e-mailom prechádza inými počítačmi predtým, ako dosiahne cieľový počítač, nemožno z tejto skutočnosti vyvodiť, že by mala takáto správa predstavovať formu verejnej komunikácie, teda komunikácie, ktorá nie je vymedzená konkrétnymi vopred určenými subjektmi.“