- Reklama -události
Sobota, 3 června, 2023
SprávyDiabetes nie je prekážka: Aj s cukrovkou sa dá...

Diabetes nie je prekážka: Aj s cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život

-

- Reklama -spot_img

V Českej republike je v súčasnej dobe evidovaných viac ako 900 000 diabetikov. Čo to však Diabetes vlastne je? A ako je možné s ním žiť plnohodnotný život?

Čo je Diabetes?
Diabetes (čiže takzvaná cukrovka) je ochorenie, pri ktorom organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru (glukózy) v normálnych medziach.
Kedysi sa toto ochorenie nazývalo choroba bohatých, pretože postihovalo predovšetkým ľudí, ktorí žili v dostatku až prebytku a ktorých spôsob života nevyžadoval žiadnu fyzickú námahu.
Sám o sebe Diabetes nebolí. O to viac tak dokáže byť zradný, pretože sa sprvu žiadnymi väčšími príznakmi neprejavuje.
Zároveň cukrovka sama o sebe nezabíja. Fatálne následky majú väčšinou až jej komplikácie, ktoré vedú k zlyhaniu obličiek, upchatiu ciev a nefunkčnosti nervov. Moderná vyspelá medicína však dokáže týmto fatálnym koncom predchádzať. Pokiaľ si je teda diabetik svojej choroby dobre vedomý a dopraje svojmu telu dostatočnú starostlivosť, je možné žiť s Diabetom spokojný život celé desaťročia.

Typy Diabetu
V súčasnej dobe rozlišujeme hneď niekoľko typov cukrovky. Ktoré sú to?
Diabetes mellitus 1. typu – vzniká patologickou reakciou imunitného systému – bunky vlastného imunitného systému ničia bunky v pankrease, a tá tak nie je schopná produkovať inzulín.
Diabetes mellitus 2. typu – vzniká väčšinou u človeka, ktorý má v tele nadbytok tuku a žije nezdravo. Pankreas tak musí vytvárať väčšie množstvo inzulínu. Vo chvíli, keď je pankreas na najvyššej hranici produkcie inzulínu, prejaví sa práve Diabetes.
Sekundárny diabetes mellitus – býva dôsledkom iného ochorenia pankreasu (chronický zápal pankreasu, operácie či úrazy tohto orgánu,…).
Gestačný diabetes mellitus – jedná sa o diabetes zistený v priebehu tehotenstva. Väčšinou po pôrode odznejú.

Ako sa Diabetes prejavuje?
Na samotnom počiatku nemusí mať Diabetes žiadne výraznejšie príznaky. Následne sa môže začať prejavovať napríklad smädom, častým močením, chudnutím, únavou až poruchami vedomia. Pokiaľ však tieto príznaky na svojom tele pozorujete, nemusí ísť rovno o Diabetes.

Prevencia Diabetu
Vzniku Diabetu sa nedá vždy 100% predchádzať. Avšak dostatočnou fyzickou aktivitou, primeranou telesnou hmotnosťou, zvýšeným príjmom polynenasýtených mastných kyselín (orechov, rýb, olejov), zníženým príjmom alkoholu a vylúčením jednoduchých cukrov z potravy môžete Diabetu predchádzať. Predovšetkým teda Diabetu 2. typu, s ktorým sa v Českej republike momentálne lieči zhruba 787 324 osôb.

Nejnovější články

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte k cestovateľom, ktorí sa pravidelne alebo občas na letisko Schwechat...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú vlastné internetové stránky, jednoducho neboli. Tvorba web stránok nie je...

Máte málo miesta? Zaobstarajte si malý vianočný stromček

Je veľa domácností, ktoré nemajú dostatok miesta. Často riešia, kde by našli viac miesta na postavenie vianočného stromčeka. Ak...

Štýlové a zároveň inteligentné hodinky

Vybrať si dobré a kvalitné smart hodinky nemusí byť vôbec hračka. Aj keď majú množstvo rôznych funkcií, predsa len...
- Advertisement -spot_img

Jarná a veľkonočná výzdoba oživí každý interiér

Veľká Noc, ktorá patrí medzi druhé najobľúbenejšie sviatky v roku, je pomaly za dverami a nastáva vhodný čas naše...

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Mohlo by Vás zajímat

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje