- Reklama -události
Úterý, 4 října, 2022
SprávyDiabetes nie je prekážka: Aj s cukrovkou sa dá...

Diabetes nie je prekážka: Aj s cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život

-

- Reklama -spot_img

V Českej republike je v súčasnej dobe evidovaných viac ako 900 000 diabetikov. Čo to však Diabetes vlastne je? A ako je možné s ním žiť plnohodnotný život?

Čo je Diabetes?
Diabetes (čiže takzvaná cukrovka) je ochorenie, pri ktorom organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru (glukózy) v normálnych medziach.
Kedysi sa toto ochorenie nazývalo choroba bohatých, pretože postihovalo predovšetkým ľudí, ktorí žili v dostatku až prebytku a ktorých spôsob života nevyžadoval žiadnu fyzickú námahu.
Sám o sebe Diabetes nebolí. O to viac tak dokáže byť zradný, pretože sa sprvu žiadnymi väčšími príznakmi neprejavuje.
Zároveň cukrovka sama o sebe nezabíja. Fatálne následky majú väčšinou až jej komplikácie, ktoré vedú k zlyhaniu obličiek, upchatiu ciev a nefunkčnosti nervov. Moderná vyspelá medicína však dokáže týmto fatálnym koncom predchádzať. Pokiaľ si je teda diabetik svojej choroby dobre vedomý a dopraje svojmu telu dostatočnú starostlivosť, je možné žiť s Diabetom spokojný život celé desaťročia.

Typy Diabetu
V súčasnej dobe rozlišujeme hneď niekoľko typov cukrovky. Ktoré sú to?
Diabetes mellitus 1. typu – vzniká patologickou reakciou imunitného systému – bunky vlastného imunitného systému ničia bunky v pankrease, a tá tak nie je schopná produkovať inzulín.
Diabetes mellitus 2. typu – vzniká väčšinou u človeka, ktorý má v tele nadbytok tuku a žije nezdravo. Pankreas tak musí vytvárať väčšie množstvo inzulínu. Vo chvíli, keď je pankreas na najvyššej hranici produkcie inzulínu, prejaví sa práve Diabetes.
Sekundárny diabetes mellitus – býva dôsledkom iného ochorenia pankreasu (chronický zápal pankreasu, operácie či úrazy tohto orgánu,…).
Gestačný diabetes mellitus – jedná sa o diabetes zistený v priebehu tehotenstva. Väčšinou po pôrode odznejú.

Ako sa Diabetes prejavuje?
Na samotnom počiatku nemusí mať Diabetes žiadne výraznejšie príznaky. Následne sa môže začať prejavovať napríklad smädom, častým močením, chudnutím, únavou až poruchami vedomia. Pokiaľ však tieto príznaky na svojom tele pozorujete, nemusí ísť rovno o Diabetes.

Prevencia Diabetu
Vzniku Diabetu sa nedá vždy 100% predchádzať. Avšak dostatočnou fyzickou aktivitou, primeranou telesnou hmotnosťou, zvýšeným príjmom polynenasýtených mastných kyselín (orechov, rýb, olejov), zníženým príjmom alkoholu a vylúčením jednoduchých cukrov z potravy môžete Diabetu predchádzať. Predovšetkým teda Diabetu 2. typu, s ktorým sa v Českej republike momentálne lieči zhruba 787 324 osôb.

Nejnovější články

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi harmónia a rovnováha, vo Feng Shui nájdete cenného spojenca. Táto...

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je populárnym zdrojom kofeínu, avšak hlavne ponúka jedinečný zážitok v každej...

Viete, kde kúpiť krásny umelý vianočný stromček?

Nenechávajte nič na náhodu a začnite vyberať vianočný stromček už teraz. Samozrejme, reč je o umelom vianočnom stromčeku, ktorý...

Najlepšie tipy, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť raz a navždy

Už dávno chcete prestať fajčiť, no stále sa vám nedarí. Aj keď ste sa vzdali cigariet, vydržali ste len...
- Advertisement -spot_img

Ako čistiť jaspis?

Ak pripustíme, že minerál môže mať určité špecifické účinky, musíme pripustiť tiež, že nahromadené negatívne energie je potrebné kameň...

Vrakoviská Citroen a Peugeot: Použité náhradné diely

Vďaka službám autovrakoviska môžete nájsť dostupné použité náhradné diely. Ponuka je naozaj široká, stačí tak len vybrať vhodné náhradné...

Mohlo by Vás zajímat

Harmonický domov vďaka Feng Shui

Ak chcete žiť v domove, kde sú kľúčovými princípmi...

Káva: Kvalitné zrnká ako základ lahodného nápoja

Káva je obľúbená naprieč rôznymi kultúrami. Tento nápoj je...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje