- Reklama -události
Sobota, 3 června, 2023
SprávyChlad je prospešný pre naše zdravie. Naučte sa byť...

Chlad je prospešný pre naše zdravie. Naučte sa byť s ním zadobre

-

- Reklama -spot_img

Ako dlho už my ľudia vyhľadávame komfort tepla vykúrených bytov a kohútikov s teplou vodou? Pritom veľmi často zabúdame, aké to je, keď necháme telo robiť to, na čo je od pradávna od prírody zariadené.
Pomaly sa blíži zima. Ľudia odjakživa zažívali zimu a ich telá na ňu vedeli výborne reagovať. Chlad v tele síce stiahol cievy, avšak keď zima pominula, krv sa opäť rozprúdila po celom tele.

Ľudské telo vraj obsahuje približne stotisíc kilometrov ciev, ktoré sa týmto spôsobom, teda adaptáciou na chlad, dajú posilňovať podobne ako v posilňovni. Drobné svaly, ktoré ich otvárajú a zatvárajú, sú tak vo forme, a telo vie rýchlo reagovať na zmenu teploty.
Pokiaľ sme tepelne rozmaznávaní a podobný cievny a svalový tréning si čas od času nedoprajeme, naše telo ochabuje a stráca schopnosť adaptácie. Telo, ktoré nedostáva možnosť reagovať na zmenu teploty, chradne, oslabuje sa. Aspoň krátkodobý chlad pritom zlepšuje cirkuláciu krvi, znižuje krvný tlak, posilňuje imunitný a nervový systém, znižuje bolesť alebo dokonca aj aktivuje hormóny. A najmä v zimnom období, keď panuje všeobecný nedostatok svetla, môže okamžite zdvihnúť našu náladu vyplavením endorfínov.

Otužovanie má skutočne nemalý vplyv na našu nervovú sústavu. Nečakaný chlad je pre telo veľký stres. Pokiaľ sa ho však naučíme vedome prekonávať za pomoci sústredenia a dychu, túto schopnosť si potom prenesieme aj do nášho každodenného života. Budeme tak ľahšie vedieť reagovať s rozvahou.

Kontaktom so studenou vodou alebo vzduchom sa tiež zrýchľuje náš metabolizmus. Vďaka pravidelnému otužovaniu môžeme potom teda aj schudnúť.

Holandská štúdia vykonaná na troch tisícoch osobách dospela k záveru, že ľudia, ktorí sa na konci sprchovania počas tridsiatich sekúnd sprchovali studenou vodou, vykazovali preukázateľne nižšiu chorobnosť. Rovnako pozorovali nárast energie porovnateľný s vypitím rannej šálky kávy. Viac ako 60 % účastníkov aj po ukončení výskumu pri tomto spôsobe sprchovania zostalo.

Americká štúdia Nikolaia Shevchuka zase preukázala, že otužovanie má skutočne antidepresívne účinky. Podľa záverov výskumu má na potlačenie depresie vplyv zvýšená produkcia noradrenalínu v mozgovom kmeni. Zároveň bolo zistené, že studená sprcha má skutočne analgetický efekt bez toho, aby mala negatívne vedľajšie účinky spojené s užívaním analgetík, teda liečiv používaných na úľavu od bolesti a na dosiahnutie analgézie, teda stavu bez bolesti.


Zimné športy sú niekedy náročné ako fyzicky tak finančne. Na Sporlti si môžete vybrať od lacného až po luxusné vybavenie na zimu.


Nejnovější články

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte k cestovateľom, ktorí sa pravidelne alebo občas na letisko Schwechat...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú vlastné internetové stránky, jednoducho neboli. Tvorba web stránok nie je...

Máte málo miesta? Zaobstarajte si malý vianočný stromček

Je veľa domácností, ktoré nemajú dostatok miesta. Často riešia, kde by našli viac miesta na postavenie vianočného stromčeka. Ak...

Štýlové a zároveň inteligentné hodinky

Vybrať si dobré a kvalitné smart hodinky nemusí byť vôbec hračka. Aj keď majú množstvo rôznych funkcií, predsa len...
- Advertisement -spot_img

Jarná a veľkonočná výzdoba oživí každý interiér

Veľká Noc, ktorá patrí medzi druhé najobľúbenejšie sviatky v roku, je pomaly za dverami a nastáva vhodný čas naše...

Prajete si užiť skvelú dovolenku? Zostaňte doma na Slovensku

Je veľká škoda, že mnoho ľudí, ktorí si želajú kvalitne oddýchnuť, odlietajú za piesočnými plážami a morom. Pritom aj...

Mohlo by Vás zajímat

Letíte z Viedne na služobnú cestu alebo dovolenku? Využite taxi na Schwechat

Z Rakúska každodenne odlieta množstvo našincov. Pokiaľ tiež patríte...

Prečo je dôležité nechať si spracovať SEO optimalizáciu webu?

V dnešnej dobe akoby spoločnosť alebo živnostník, ktorí nemajú...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Mohlo by se vám líbitZajímavé čtení
Redakce doporučuje