Domů Pre ženy Viete, čo môžete robiť, ak sa u vás objaví tehotenská cukrovka?

Viete, čo môžete robiť, ak sa u vás objaví tehotenská cukrovka?

0

Každá žena sa väčšinou snaží robiť všetko pre zdravie svojho dieťaťa, samozrejme aj nenarodeného plodu. Počas tehotenstva, musíme absolvovať niekoľko povinných vyšetrení. Jedno z nich je aj vyšetrenie OGTT- orálny glukózový- tolerančný test. Zistíme vďaka nemu, či sa u nás počas tehotenstva vyskytla tehotenská cukrovka.  Test prebieha medzi 24 až 28. týždňom tehotenstva. Výsledok je pozitívny, pokiaľ je hodnota cukru v krvi nad 7,8 mmol/l. 

Nie je však potrebné stresovať. Cukrovka sa u tehotných žien objavuje relatívne často, no samozrejme, nesmieme ju ani podceňovať. Je bežné, že ženy, ktoré toto ochorenie v onom stave postihlo, mávajú intenzívnejšiu nevoľnosť, ako mamičky, ktorým sa podarí tomu vyhnúť. To dokáže výrazne narušiť domácu pohodu.

Je potrebné riadiť sa pokynmi skúseného lekára, ktorý určite vie, čo hovorí. Podľa štádia diabetu, nám určia liečbu. Pri malom percente žien je nutné aj pichanie si inzulínu do tela, to sa však nestáva často. 

Príznaky bývajú podobné ako aj pri iných typoch diabetu. Častý smäd, únava, neustály pocit hladu, sucho v ústach a podobne.. 

Diéta, nám vo väčšine prípadov radí obmedziť:

  • obmedziť sladké
  • obmedziť príjem príloh ktoré obsahujú veľa sacharidov na minimum
  • vyradiť cukornaté nápoje

Naopak by sme mali:

  • zvýšiť príjem bielkovín
  • zvýšiť príjem vlákniny
  • zvýšiť príjem mäsa, rýb

Dôležité je aj neprestať sa hýbať, pokiaľ to náš stav dovoľuje. Určite to netreba preháňať, no  nie je dobré ani sa úplne zasedieť. 

Tým, že budeme porušovať liečbu a nebudeme náš stav dostatočne riešiť, môžeme ovplyvniť aj narodenie dieťatka,  či jeho zdravotný stav. Bábätko sa môže narodiť priveľké, veľmi malé. Taktiež môžeme zapríčiniť predčasný pôrod a tým ohroziť bábätko na živote. 

Záver

Odporúčania lekára je treba počúvať tak ako pri tehotenskej cukrovke, aj pri klasickej. Samozrejme, pokiaľ nechceme riskovať poškodenie obličiek, zhoršenie zdravotného stavu, či iné problémy. Preto sa snažme byť zodpovední a chráňme sa.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version