Domů Financie Trik s uvoľnením rezerv nevyšiel. Ropa sa ďalej drží na hodnotách okolo...

Trik s uvoľnením rezerv nevyšiel. Ropa sa ďalej drží na hodnotách okolo 80 dolárov za barel

0

Pokus vlády Spojených štátov znížiť cenu ropy na burzách uvoľnením 50 miliónov barelov zo strategických rezerv sa minul účinkom. Cena sa ďalej drží na hodnotách okolo 80 dolárov za barel. Na pokles cien pohonných hmôt teda príliš nesádzajme, problémom je napríklad aj v oslabovaní kurzu českej koruny voči doláru.

Spojené štáty americké včera oznámili, že uvoľnia 50 miliónov barelov ropy zo svojich strategických rezerv. Cieľom tohto opatrenia má byť zníženie ceny ropy, ktorá koncom októbra vystúpila na svoje sedemročné maximum. Zároveň tým administratíva prezidenta Joea Bidena reaguje na neochotu kartelu OPEC a jeho spojencov typu Ruska zvýšiť ťažbu ropy.

Včera síce ceny hlavných typov ropy klesli, ale rýchlo sa vrátili na pôvodné hodnoty. Ľahká ropa typu WTI sa tak teraz na komoditných burzách obchoduje okolo 78 dolárov za barel, ropa severomorského typu Brent vychádza na viac ako 82 barelov.

Podľa hlavného ekonóma BH Securities Štefana Škrečka je uvoľnenie strategických zásob ropy pozoruhodný počin, situáciu na trhu však príliš nezmenil. Len Spojené štáty spotrebujú približne 20 miliónov barelov ropy za deň. Takže uvoľnenie ropy na 2,5 dňa svojej vlastnej spotreby je možné označiť ako pár kvapiek v mori.

Americký prezident Joe Biden, ktorého preferencie klesajú aj v dôsledku rastúcej inflácie, opakovane vyzval Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov, aby dodávali viac ropy. Štáty OPEC sa znovu stretnú 2. decembra, ale žiadne známky zmeny v prístupe založenej na výzvach USA podľa webu Patria Finance nevykazujú. Vzhľadom na novú vlnu koronavírusovej pandémie sa im do zvyšovania produkcie nechce.

Na čerpacích staniciach by už nemalo podľa Štefana Škrečka dochádzať k ďalšiemu zdražovaniu. Ceny pohonných hmôt by mali stagnovať alebo dokonca mierne klesať. Nedá sa však očakávať, že by sa pokles ceny na ropnom trhu plne premietol do cien benzínu a nafty. Pumpári za sebou majú náročné obdobie a budú si chcieť udržať vyššie marže. Ďalším problémom je oslabovanie kurzu koruny; česká koruna je voči doláru najslabšia od začiatku novembra 2020.

Pokles cien by však mohla priniesť nová vlna koronavírusovej epidémie, ktorá na Európu dopadla nečakane kruto. „Prísnejšie opatrenia proti pandémii koronaviru sú zavádzané v mnohých krajinách po celom svete. Dôsledkom týchto opatrení bude zníženie mobility ľudí. To povedie k poklesu dopytu po pohonných hmotách, čo by malo znížiť cenu na ropnom trhu,“ dodáva Štěpán Křeček.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version