Už dávno chcete prestať fajčiť, no stále sa vám nedarí. Aj keď ste sa vzdali cigariet, vydržali ste len pár dní. Existuje nejaký trik, ako raz a navždy prestať fajčiť?
Hoci vám čarovný prútik nepomôže a všetko stojí a padá na vašej vôli a konaní, máme niekoľko tipov, ktoré sa vám môžu v tejto snahe hodiť. Ak ich uplatníte, maximalizujete šance na úspech pri odvykaní od fajčenia.
Nájdite si motiváciu – a uistite sa, že je silná
Ako motivácia nestačí povedať si „bolo by fajn prestať fajčiť“. Mal by to byť silný dôvod, ktorý vás potlačí, aj keď pôjde do tuhého. Počas odvykania od fajčenia určite nastanú aj ťažké časy.
Napríklad ste možno práve mali svadbu a plánujete potomstvo. Možno sa vám nedávno narodilo dieťa a nechcete, aby bolo v dome plnom cigaretového dymu. Alebo máte skôr osobné dôvody. Napríklad si chcete zlepšiť zdravie a znížiť riziko srdcových chorôb, rakoviny pľúc a iných diagnóz. Možno ste si všimli, že intenzívne kašlete a keď vyjdete jedno poschodie, vyčerpá vás to. Ak prestanete fajčiť, budete sa cítiť a vyzerať mladšie – aj to by mohlo byť vašou motiváciou. V každom prípade by ste si mali nájsť hlavné dôvody a niečo, po čom veľmi túžite, a čo vám pomôže prestať fajčiť.
Dôslednosť je lepšia než unáhlené rozhodnutie
Pravdepodobne ste si už povedali: „Od zajtra končím!“ To vám zvyčajne vydrží deň-dva, ale čo tak zmeniť svoj prístup? Namiesto toho, aby ste sa do odvykania vrhli, skúste si pripraviť plán.
Vo vašej stratégii by nemalo chýbať:
- Ako pristupujete k odvykaniu? Ak fajčíte 20 cigariet denne, skúste počet postupne znižovať. Počas prvého týždňa vyfajčite do 15 cigariet. Ďalší týždeň počet znížte na 12 a tak ďalej. Alebo môžete úplne prestať fajčiť.
- Potrebujete dátum, od ktorého prestanete fajčiť. Očakávanie vás môže lepšie nastaviť na projekt odvykania. Zároveň vám dá aj dostatok času na prípravu.
- Spoľahnite sa na priateľov a rodinu. Pár blízkym ľuďom povedzte, že plánujete prestať fajčiť. Požiadajte ich, aby vám v prípade potreby poskytli podporu a vyžadovali od vás zodpovednosť. S vedomím, že od vás očakávajú úspech, získate extra vzpruhu a pocítite väčšiu zodpovednosť.
Porozprávajte sa o abstinenčných príznakoch so svojím lekárom
Zažijete abstinenčné príznaky nikotínu. To, aké budú silné, je veľmi individuálne, ale zároveň to súvisí s tým, koľko ste fajčili. Mali by ste sa pripraviť na proces, ktorý bude trvať niekoľko týždňov. Prvé dva-tri týždne budú najťažšie.
Čo môžete očakávať:
- Podráždenosť a nervozita. Aj maličkosti vás dokážu rozčúliť, no nezabúdajte, že je to normálne. Vaše telo sa učí fungovať bez nikotínu a chvíľu potrvá, kým sa tomu prispôsobí.
- Nepokoj a napätie. Najlepšie sa s tým vysporiadate pomocou fyzickej aktivity. Vydajte sa na prechádzku alebo si zabehajte, podľa toho, ako ste vo forme. Skúste sa vzdať čaju alebo kávy, pretože zvyšujú bdelosť.
- Smútok a úzkosť. Niektorí ľudia trpia nedostatkom vôle vykonávať akúkoľvek činnosť, dokonca aj takú, ktorá ich predtým bavila. Myslite na to, že sa to zlepší, keď sa vaše telo prispôsobí fungovaniu bez nikotínu.
- Problémy s koncentráciou. Po niekoľkých dňoch sa to zlepší. Preto by ste si mali v diári vyhradiť čas, aby ste zvládli počiatočnú fázu odvykania.
- Problémy so zaspávaním a spánkom. Aj v tomto prípade je nevyhnutné mať dostatok voľného času. Nezaťažujte sa príliš a snažte sa relaxovať.
- Hlad a priberanie. Mali by ste mať doma nejaké zdravé občerstvenie, napríklad ovocie. A nezabudnite na aktivitu, aby ste spálili extra kalórie.
Zvážte potenciálne náhrady nikotínu
Najväčším problémom pri odvykaní je nutkanie fajčiť. Tieto túžby občas zažijete, takže je dôležité naučiť sa ich zvládať. Pomôcť môže, ak presuniete pozornosť na inú činnosť. No neváhajte zvážiť náhradu nikotínu, aby ste si to na začiatku uľahčili. Namiesto cigariet si zaobstarajte nikotínové náplasti, pastilky alebo žuvačky. Majú menšie negatívne účinky a môžu pomôcť v boji proti pocitu „len si raz potiahnuť“.
Môžete sa dokonca s lekárom pozhovárať o liekoch na predpis. Existujú lieky na predpis, ktoré pomáhajú pri abstinenčných príznakoch. No iba lekár môže posúdiť, či sú tieto lieky pre vás vhodné.
Čo najviac sa vyhýbajte možným spúšťačom
Tak ako by ste sa pokúsili obmedziť hranie kasínových hier, ak by ste sa snažili vymaniť zo závislosti od hazardných hier, musíte sa pokúsiť vyhýbať sa miestam, ktoré si spájate s fajčením alebo kde ste fajčili v minulosti.
Bývalých fajčiarov často zlomia práve párty, pretože predstava párty a pitia bez toho, aby si mohli zapáliť, im berie všetok pôžitok z večera. Ak sa teda čo najviac vyhnete oslavám a alkoholu, môže to byť jednou z najsilnejších zmien vo vašom živote, ktoré vás podporia v procese odvykania od fajčenia.
A keď sa zamyslíte nad zdravotnými výhodami abstinencie od alkoholu, nájdete dodatočnú motiváciu. Ak sa vzdáte alkoholu, podľa odborníkov, budete lepšie spať, podporíte návrat chuti do jedla a zlepšíte zdravie srdca a pečene.
Odmeňte sa aktivitami na odbúranie stresu
Prestať fajčiť je obrovská vec a počas tohto procesu si zaslúžite odmenu. Pouvažujte nad činnosťami, ktoré vám robia radosť a doprajte si. Máte radi masáže a kúpele? Ak áno, doprajte si každý týždeň niečo extra, čo vám pomôže relaxovať.
Teplý kúpeľ je výborný spôsob ako sa uvoľniť, aj keď niektorí ľudia uprednostňujú aktívnejšie trávenie času. Výborná je aj prechádzka alebo iná fyzická aktivita. Niekto sa napríklad prihlási na kurz varenia alebo začne pestovať nové hobby. Ide o to, zamestnať svoje telo a myseľ, aby ste nepremýšľali o procese odvykania.
Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu vzdať sa cigariet
- Vyčistite si dom. Ak ste doma fajčili, zvyšky nikotínového dymu sú pravdepodobne všade. Naplánujte si hĺbkové čistenie a vyčistite všetko od nábytku až po okenné závesy.
- Pite vodu. Je to jednoduché – voda pomáha vyplavovať toxíny. Mali by ste vypiť minimálne 8 až 12 pohárov denne.
- Jedzte zdravo. Dostatok kvalitného jedla vám pomôže odstrániť z tela cigaretové toxíny a zlepší vaše celkové zdravie. V prípade potreby užívajte denne aj vitamínové doplnky.
- Nechoďte tam, kde sa fajčí. Možno si na tieto miesta neskôr zvyknete, no spočiatku sa im vyhýbajte.
- Zabudnite na zlyhanie, len čo k nemu dôjde. Maximálne sa snažte nezapáliť si ani jednu cigaretu. Ale ak si aj zapálite, tvárte sa, akoby sa to nikdy nestalo, a pokračujte v procese odvykania.
Záverečné myšlienky – buďte silný a trpezlivý
Prestať fajčiť je ťažké a prvých niekoľko týždňov je najťažších. V tomto čase potrebujete silu a trpezlivosť. Naučte sa, ako presunúť pozornosť na iné aktivity a v prípade potreby sa rozmaznávajte. Môžete si vytvoriť systém odmien. Vymyslite si odmeny, ak vydržíte deň či týždeň bez cigariet. Všetko je to o správnej stratégii a inteligentnom prístupe. Len čo budete mať pocit, že novú úlohu vzdať sa cigariet zvládnete, úspech bude váš!